BIM- bamm- bumm

Építőipar területén rohamosan terjed egy szó BIM. Amikor nemrég kérdeztük vevőinket erről, nagyon kevesen hallottak róla, ezért áldozunk a témának egy bejegyzést.

BIM egy mozaik szó, a Builiding Information Modeling, rövidítése, ha le akarjuk fordítani Épület Információs Modellezést jelent. Rögtön az elején le kell szögezni, hogy ez nem egy új DWG, vagy más fájl formátum, ez inkább egy olyan projekt, amely egységes és teljességre törekvő struktúrát kíván az épület modellezés területén létrehozni. Nem titkoljuk, hogy legelején pesszimistán álltunk a történethez, hiszen 30 éves  pályafutásunk során annyi hasonlót láttunk, hogy megszámlálni se tudjuk, de be kell látnunk nem lett igazunk. Talán azért, mert ennél a projektnél találkozott a piaci erő és a szakmaiság, amely nagyon ritka együttállás az IT piacon.

Kis történelem *

Az első gondolatok még 1986-ban  Robert Aish által kerületek papírra a Londoni Heathrow reptérrel kapcsolatban. Első hivatalos dátum 2003, amikor a CAD szakma nagyjai először létrehoztak egy megállapodást az egységes BIM-re. Lokálpatriotizmusunk kiemelteti a Graphisoft szerepét, aki mindig is élen járt a projektnek és a leírás logikája nagyban hasonlít az ArchiCAD logikájához.

Ma már elmondható, hogy a legtöbb európai szereplő kapcsolódik  a BIM-es projekthez , sajnos a kontinensen kívül a partnereinkkel beszélve nem találtam hasonló nagy lelkesedést. Ma már a jelentősebb (európai) építőipari szoftverek rendelkeznek BIM interfésszel, így Tekla, ArchiCAD, Nemetschek.

Az általunk forgalmazott Dlubal végeselem rendszer az egyik zászlóvivője az ügynek, az elmúlt években számos verziója jelent meg a BIM kapcsolati modulnak és mind Tekla, mind ArchiCAD irányban elég jól működik. A legfrissebb információ, hogy a CADMATIC is elkészítette BIM interfészét, és hivatalosan publikálta. Mindkét megoldást teszteltük, nem 100%, de elég jók.

Akkor mi is a BIM

A magyar szövetség az angol nyelvű definíciót a következők szerint fordítja:

BIM (Building Information Modeling) épületinformációs modellezés – a 3D tervezőszoftverek a tervezés és kivitelezés egyes szakágai közti adatáramlást biztosító eljárása. “A BIM olyan ábrázolási folyamat, amely többdimenziós, adatokkal feltöltött „nézeteket” hoz létre, illetve kezel egy projekt teljes élettartamán át abból a célból, hogy a kommunikációt, az együttműködést, a szimulációt és az optimalizációt támogassa.” **

Hát én kicsit megijedtem, amikor olvastam, pedig  tényleg ebből élek így-úgy 30 éve. Megpróbálom lefordítani: A BIM egy olyan leírási mód, amely az  épület teljes ciklusára kiterjedő információkat (legyen az 3D geometriai, vagy anyagjellemező, vagy projekt esemény) kezel strukturáltan, hogy a különböző platformok (általában ez programot jelent) közötti partnerséget/integrációt támogassa.

Két elemet magyaráznék tovább:

  • Strukturáltan  szó azt jelenti, hogy ajtó kilincsről tudjuk, hogy melyik ajtóhoz tartozik, az ajtó pedig melyik falszakasz, az pedig melyik házban van. Sőt ha van egy kilincs szerelési eseményünk, akkor tudjuk, hogy melyik kilincseket szereltük adott pillanatban.
  • Az Integráció kedvenc vessző paripám. Korábban  e témában keletkezett cikkemen túl itt arra hívnám fel a figyelmet, hogy a BIM definíciójában hosszasan, 4 elemmel magyarázott tevékenység egy célt szolgál, hogy az épület érintettjei *** a lehető legjobban, együttműködve végezzék dolgukat. Ehhez nem elég egy megfelelő technikai megoldás, ehhez az érintett személyek, szervezetek akarata is kell. Ez a kulcs a BIM sikeréhez, és amikor először hazánkban egy közbeszerzésben megjelent BIM szó, azt hittem, hogy eljött a kánonán. Ma már okosabb vagyok….

Hazai szövetség

Már a definícióban is kiderült, hazánkban egy külön szövetség jött létre, amely a BIM hazai elterjesztését tűzte zászlajára. A K-ép Stúdió még nem tagja a szövetéségnek, de ami késik, az nem múlik. Hazai szövetség számos rendezvényt szervez, illetve folyamatosan koordinálja a BIM fejlesztési munkáját, részt vesz a nemzetközi szervezet tevékenységében.

Továbbiak

Jövőkép

Engedjétek meg, hogy ne a hivatalos BIM jövőképet osszam meg, hanem a sajátomat.

Látszik, hogy az integráció technikai feltételei folyamatosan javulnak, a megrendelői oldal pedig folyamatosan növekvő nyomás alatt tartja a tervezőket, a kivitelezőket, az üzemeltetőket a minél gyorsabb munkavégzésért. Ezek mind a BIM  sikereit segítik elő. De BIM egy eszköz, amit mi emberek használhatunk, illetve kihasználhatunk. Látszik, hogy itt még sok megoldandó van, hiszen vannak az egyenlőnél egyenlőbb fejlesztők, vannak felhasználók, akik féltik adataikat, és sokaknak “nincs idejük, hogy elmenjenek időgazdálkodási tréningre”, így nincs is idejük, hogy jobban dolgozzanak.

Utóbbiak kissé elszomorítanak, de egyből munkára is serkentenek. Legyen az első lépés ez a cikk megírása.

Forrás:

*Wikipedia

** Mabim.hu

*** tudom, hogy mérnök kollégák nem szeretik ezt a közgazdasági szót, de szerintem itt ez a legjobb