SolidFace

2D-s terv Solidface-szel

SolidFace erényeit és használatát bemutató sorozatunk második bejegyzésével jelentkezünk, amely a második oktató videó alapján készült. (Javasoljuk párhuzamosan annak megtekintését)

Ezúttal a program remek 2D-s Vázlatoló funkciói közül tekintünk meg néhányat. Szemléltetjük, mennyire gyorsan tudunk geometriát létrehozni és parametrizálni, azokat későbbi testek létrehozásánál felhasználni.

Új 2D-s vázlat létrehozásához kattintsunk a Vázlat létrehozása gombra. Ekkor a program egy referenciasík megadását várja. Ez a sík (ahogy azt az első bejegyzésben is láttuk) lehet egy már meglévő test egyik felülete, vagy az Bázis geometria egy alapsíkja. Az utóbbit a képen jelölt helyen találjuk. Ha kiválasztjuk az egyik síkot belépünk a 2D-s Vázlatolás módba.

sf1

A Vázlatolásba lépve láthatjuk, hogy alap geometriai elemek létrehozására és ezek módosítására kapunk eszköztárat. Kipróbálhatjuk őket, mely pontok megadásával lehet alakzatokat rajzolni. Négyzethez két szemközti csúcsot, vonalhoz a két végpontot, körhöz a középpontot és a sugarat kell definiálni.

A legtöbb így létrehozott alakzat autómatikusan generált paraméterekkel rendelkezik. Ezeket piros méretek jelölnek, Ctrl lenyomása mellett kattintva tudjuk ezeket a paramétereket átírni, méreteket módosítani.

sf2

A Vonallánc parancs egymás után összefűzött szakaszokból álló tetszőleges alakú zárt, vagy nyitott geometriai forma létrehozására alkalmas. A felső képen egy zárt, lejjebb egy nyitott vonalláncot hoztunk létre. Autómatikus paraméterek itt is létrehozásra kerülnek.

A Tükrözés parancs segítségével egy tetszőleges referencia tengelyre tudjuk tükrözni a létrehozott geometriát. A tükrözés után a Vonal parancs segítségével kössük össze az eredeti és a tükrözött vonallánc végpontjait (megbizonyosodva, hogy az AUTO Infó be van kapcsolva, így a végpontokat referenciaként használhatjuk)

sf3

Az AUTÓ Infó segítségével rámutatva egy pontra azt referenciaként választhatjuk, majd a TAB billentyű lenyomásával generálunk autómatikusan létrehozott referencia pontot és ahhoz rendelhető autómatikusan létrehozott paramétert. A referencia pontot tetszőlegesen bárhova elhelyezhetem, majd a kiindulási referenciaponttól való távolságát paraméterként begépelem.
Az így megadott tetszőleges belső geometria helye bármikor átparametrizálható.

A kapott szakaszokat használva referenciaként létrehozunk egy kört. Paraméterként a sarokponttól vett távolságot és a sugarat adjuk meg.

sf4

A Lineáris Kiosztás parancsot használva, értékét egyre állítva, adott távolságra objektumként a kört kiválasztva létrejön a kör egy duplikáltja. Ha a kör sugár paraméterét megváltoztatjuk, a kiosztott kör sugara vele változik.

A Vonal Levágása paranccsal a nem kívánatos szakaszokat el tudjuk távolítani a geometriából, így az üres félköröket létrehozva.

A Középvonal parancsot használva adjuk meg a teljes geometria szimmetria tengelyét.

A Tükrözés parancs lehetőséget ad ezen tengelyre tükrözni a félköröket, ismét szimmetrikussá téve az objektumot.

sf5

Ha elfogadjuk a vázlatunkat, visszalépünk a 3D tervező térbe, ahol a Kihúzás parancsot használva az előző fejezetben ismertetett módszerrel testet, vagy testeket képezhetünk a megrajzolt 2D-s geometriából.

A fenti feladat oktató videóját itt tekintheti meg:

További bejegyzések SolidFace tervezőprogrammal kapcsolatban: SolidFace